خانه > فناورى اطلاعات, خبر > یهترین های دنیای بازی در سال 2009

یهترین های دنیای بازی در سال 2009

سال كهنه ميلادي هم به تدريج رو به تغيير گذاشته است تا روزها و ماه‌ها نو شوند و سال نو ميلادي هم از راه برسد.

درست همزمان با پايان روزهاي پاييزي ما و زمان شمردن جوجه‌ها به عنوان نمادي از رسيدگي به حساب و كتاب‌ها، زمان انتخاب برترين‌هاي سال ميلادي گذشته و اعلام آمارهاي مختلف آن هم رسيده است. در واقع به همين دليل هم هست كه اين روزها بازار اخبار مربوط به اين موضوعات حسابي داغ شده است.

در اين ميان اما در دنياي تكنولوژي، محصولات و خدمات متنوع آن، بازي‌هاي كامپيوتري به عنوان پر‌طرفدارترين محصولات صنعت سرگرمي‌هاي تكنولوژي هميشه مورد توجه اغلب كاربران هستند. درست به همين علت هم هست كه شركت‌هاي توليد‌كننده بازي‌هاي كامپيوتري هر روز محصولات جديدي را روانه اين بازار مي‌كنند؛ محصولاتي كه خيلي زود در سرتاسر دنيا پخش شده و در ميان كاربران و طرفدارانشان محبوبيت پيدا مي‌كنند.


بازي‌هاي كامپيوتري همراه با ركود
ركود و بحران اقتصادي سال كهنه ميلادي انگار هيچ بخشي را بي‌نصيب نگذاشته و تاثيري هر چند كم را روي همه صنايع و بخش‌ها گذاشته است. در واقع به اين دليل هم صنعت بازي‌هاي كامپيوتري سال 2009 را با ركودي چشمگير پشت سر گذاشت كه از دو سال قبل تا حالا بي‌سابقه بوده است.
آخرين آمار منتشر شده از طرف موسسه تحقيقاتي NPD در اين مورد نشان مي‌دهد كه فروش جهاني بازي‌هاي كامپيوتري در ماه نوامبر گذشته درآمدي برابر 7/2 ميليارد دلار را براي شركت‌هاي توليد‌كننده به همراه داشته است. با اين حال اين رقم براي ماه نوامبر سال 2008 برابر 9/2 ميليارد دلار بوده است.

كارشناسان و تحليل‌گران اين موسسه اعلام كرده‌اند كه در فاصله ماه‌هاي ژانويه تا نوامبر سال 2009 فروش جهاني بازار بازي‌هاي كامپيوتري با كاهش 12 درصدي نسبت به همين زمان در سال 2008 مواجه بوده و در نهايت درآمد 1/14 ميليارد دلاري را براي اين صنعت به همراه آورده است. اين در حالي است كه اين صنعت در سال 2008 رشد سالانه 25 درصدي و در سال 2007 رشد سالانه 30 درصدي را تجربه كرده است.

با اين همه، اما گويا كارشناسان به رشد اين صنعت در سال جديد ميلادي خوشبين هستند. آن‌ها معتقدند كه ورود بازي‌ها و كنسول‌هاي جديد به بازار سال 2010 مي‌توانند سد اين ركود را بشكنند.
برترين‌هاي سال
در بازار پررونق و رقابتي بازي‌هاي كامپيوتري كه از بازي‌هاي مختلف با ژانرها و كنسول‌هاي متفاوت اشباع شده‌اند، انتخاب و معرفي برترين‌ها كار ساده‌اي نيست. در واقع بازي‌هاي كامپيوتري اين روزها تا اندازه‌اي در ميان كاربران دنيا رايج شده‌اند كه حتي فروش فيلم‌ها و سي‌دي‌هاي موسيقي را هم تحت تاثير خود قرار داده‌اند. آمار نشان مي‌‌دهد كه در هر سال بيش از 1500 عنوان جديد از بازي‌هاي كامپيوتري براي كنسول‌هاي مختلف، دستگاه‌هاي قابل حمل و كامپيوترهاي شخصي روانه بازار جهاني مي‌شوند. با اين اوصاف انتخاب برترين بازي‌هاي روند سختي را به همراه خواهد داشت. با اين وجود، اما CNN به تازگي فهرستي از برترين بازي‌هاي كامپيوتري سال 2009 را بر اساس ژانرهاي مختلف منتشر كرده است كه در زير آمده‌اند.

بهترين بازي‌هاي تيراندازي: بازي پر‌طرفدار Call of Duty: Modern Warfare 2 كه در كنسول‌هاي Xbox 360، PlayStation 3 و كامپيوترهاي شخصي قابل اجرا است، در سال‌هاي اخير معمولا در دسته پر‌طرفدارترين بازي‌ها قرار داشته است. اين بازي گويا امسال هم بيشترين كاربران را در سرتاسر دنيا به خودش جلب كرده است تا آنجا كه آمار نشان مي‌دهد اين بازي در سال 2009 در سطح جهان فروشي برابر يك ميليارد دلار را بدست آورده است. در اين بازي شما مي‌توانيد در برابر سازمان‌هاي تروريستي روسي در مكان‌هايي مانند ريو دو ژانيرو، واشنگتن يا افغانستان بجنگيد. براي اين كار شما ابزار و امكانات متفاوتي را در اختيار خواهيد داشت.

بعد از اين بازي، بازي‌هاي Left 4 Dead 2 شركت EA و Borderlands شركت 2K هم در جايگاه‌هاي بعدي برترين بازي‌هاي تيراندازي قرار دارند.

بهترين بازي‌هاي اكشن: بازي جالب
Uncharted 2: Among Thieves محصول استوديو Naughty Dog شركت Sony كه براي كنسول بازي PlayStation 3 قابل استفاده است، در اين ژانر به عنوان به يادماندني‌ترين بازي معرفي شده است.
اين بازي كه در دسته بازي‌هاي كامپيوتري دنباله‌دار قرار مي‌گيرد در واقع ماجراي جست‌و‌جوي «ناتان دريك» براي جواهرات افسانه‌اي و قدرت ماورايي است كه از ديالوگ‌هاي جالب و قابليت‌هاي منحصر به فرد بهره مي‌برد. گرافيك سينمايي سوم شخص اين بازي به عقيده كارشناسان يكي ديگر از امتيازات اين بازي به حساب مي‌آيد. اين بازي همچنين جايزه بازي برتر را در رده‌بندي‌هاي Spike TV هم دريافت كرده است.

بازي‌هاي Assassin s Creed II كمپاني Warner Bros و بازي Batman: Arkham Asylum كمپاني Electronic Arts به ترتيب به عنوان دومين و سومين بازي برتر در اين ژانر انتخاب و معرفي شده‌اند.
بهترين بازي‌هاي Platformer: براي كودكان و بزرگ‌ترهايي با كودك دروني فعال بازي New Super Mario Bros.Wii كه براي كنسول بازي Wii شركت Nintendo قابل استفاده است، يك بازي رويايي و خاطره‌انگيز به حساب مي‌آيد. اين بازي تقريبا براي همه كاربران از هر سني قابل توجه و محبوب است. اين بازي كه در حال حاضر با قيمت 99/49 دلار به فروش مي‌رسد، مي‌تواند همزمان چهار بازيكن را سرگرم كند. شما در اين بازي مثل هميشه مي‌توانيد سكه‌ها را جمع‌آوري كرده و براي نجات پرنسس به جنگ غول نهايي برويد. بعد از اين بازي هم بازي جالب Scibblenauts محصول شركت Warner Bros در جايگاه دوم قرار گرفته است.

بهترين بازي‌هاي مبتني بر موسيقي: در روزهاي اخير كه بازار بازي‌هاي كامپيوتري مبتني بر موسيقي حسابي داغ شده است، بازي پر‌طرفدار DJ Hero كه تمام امكانات لازم براي لذت بردن از يك بازي مبتني بر موسيقي را در اختيار كاربرانش قرار مي‌دهد، به عنوان بهترين انتخاب معرفي شده است. اين بازي كه در حال حاضر با قيمت 99/119 دلار به بازار عرضه مي‌شود، براي كنسول‌هاي Xbox 360، PlayStation 3 و Nintendo Wii قابل استفاده است.

بازي The Beatles: Rock Band هم كه محصول EA است، در جايگاه دوم اين ژانر قرار گرفته است.
بهترين بازي‌هاي ورزشي: در دسته بازي‌هاي كامپيوتري ژانر ورزشي كمپاني EA معمولا محصولات قابل توجهي را به بازار عرضه مي‌كند كه از اين ميان امسال بازي FIFA Soccer 10 را روانه بازار كرد كه توانست به عنوان محبوب‌ترين بازي ورزشي در بين كاربرانش انتخاب شود. اين بازي براي كنسول‌هاي Xbox 360، PlayStation 2/3 و Nintendo Wii قابل استفاده است. اين بازي در واقع مي‌تواند انتخابي خوب براي دوستداران فوتبال در سرتاسر جهان باشد.

بازي‌هاي NHL 10 شركت EA و NBA 2K10 شركت 2K هم به ترتيب در رده‌هاي بعدي اين ژانر قرار گرفته‌اند.

بهتـــرين بازي‌هــاي نقــش‌پــذيــري (Role-Playing): در ميان اين بازي‌ها بازي پر‌طرفدار Dragon Age: Origins كه براي كنسول‌هاي PlayStation 3 و Xbox 360 و البته كامپيوترهاي شخصي قابل استفاده است، در سال 2009 به عنوان برترين بازي شناخته شده است. شما در اين بازي مي‌توانيد در يك دنياي عجيب و جالب سفر كرده و از قدرت جادويي‌تان بهره ببريد.

بهترين بازي‌هاي استراتژيك: در ميان بازي‌هاي اين ژانر كه در سال‌هاي اخير طرفداران زيادي پيدا كرده‌اند، بازي جالب Plants Vs. Zombies گويا بيشتر از بقيه مورد توجه كاربران قرار گرفته است. اين بازي در حال حاضر با قيمت 95/19 دلار به فروش مي‌رسد و تنها براي كامپيوترهاي شخصي قابل استفاده است.

بهترين بازي‌هاي مسابقه‌اي: بازي Forza Motorsport 3 كه تنها براي كنسول Xbox 360 قابل استفاده است، در سال 2009 بيشترين فروش را در ميان بازي‌هاي اين ژانر به خودش اختصاص داده است. بازي DiRT 2 كمپاني Warner Bros هم بعد از اين بازي در جايگاه دوم قرار دارد.

Advertisements
  1. 2010/01/02 در 12:38 ق.ظ.

    باز هم من اولین نفری هستم که دیدگاهی برای شما ارسال میکنم . من چون علاقه دارم به سایتتون . یکی از مشتریانتون شدم . موفق باشی . http://www.parsigame.ir
    فکر میکنم این مطلبتون با سایتم بی ارتباط نباشه .

  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: